Заключителната конференция и четвъртата транснационална среща по проекта“ TRUST – Trauma-sensitive Working Model for Marginalised Youth по програма „Еразъм+, се проведе в Атина, Гърция между 12-13.11.2024 г., с домакин Freedom Gate Гърция.
На 12 ноември се състоя заключителната конференция под наслов JOURNEY OF HOPE & HEALING: Results of a 2-year project on Youth Trauma Recovery (Пътуване за надежда и изцеление: Резултат от 2-годишен проект за възстановяване от травма на младежи), чийто домакин беше Deree – The American College of Greece в Агия Параскеви, Атина.
От наша страна, освен председателя на сдружението, взеха участие на място представителите на ГДИН от Областен Затвор Пловдив и ОЗ Стара Загора, за чието дългосрочно партньорство сме много признателни. В същото време онлайн се включиха партньорските организации и съмишленици на СОПУР из цялата страна, като например социалните услуги в област Пловдив, включително от Затвора Бургас.
Блягодарим на колегите си за тяхната любознателност и активна позиция в защита на психичните и социални права на групите, с които работят!
Евангелия Карагианопулу от Университета в Янина председателстваше конференцията, а Киммо Кумландер, изпълнителен директор на координиращия партньор Silta- Valmennusyhdistys, откри конференцията и приветства всички участници. След това думата бе дадена на представители на всеки от партньорите, които изнесоха своите речи за това, което са преживели по време на своите „пътувания за надежда и изцеление“ в рамките на изпълнението на проекта TRUST.
Може да видите темите на презентациите в приложения файл или публикуваните снимки: PARTNER GUESTS INVITATION TRUST FINAL CONFERENCE (1)
.
Накратко, през последната година консорциумът TRUST превърна въвеждането на иновативна финландска програма в 13 пилотни ПРОГРАМИ в различни условия и за различни целеви групи, реализирани в 5 европейски държави (България, Гърция, Италия, Литва и Румъния).
12 от тези групи отчитат успешно завършване, като са обхванати приблизително 119 млади хора (на възраст между 14 и 32 години) и са включени повече от 18 ръководители на дейности.
Програмите бяха проведени с различни целеви групи сред маргинализирани младежи (младежи, изправени пред социално-икономически предизвикателства, дискриминация или системни бариери, които биха могли да допринесат за тяхната маргинализация) в различни среди:
- Уязвими младежи, обект на социални услуги в общността – 3 +
- Младежи в пробация – 1 група
- Младежи в затвора – 4 групи
- Непридружени непълнолетни мигранти – 1 група
- ЛГБТК+ – 1 група
- Други младежи от общински центрове и гимназии – 3 групи
В допълнение към тях екипът на Университетът в Йоанина, Гърция предостави обучителни семинари на 28 специалисти от Центъра за социално подпомагане в Епир, работещи с младежи с травматичен произход. Специалистите на свой ред пилотираха програмата TRUST с младежите, настанени в три резидентни звена на Центъра, които по време на изпълнението бяха около 40 деца на възраст 10-18 години.
Това прави общо около 46 професионалисти и 159 младежи , които предложиха информация за приложимостта на програмата в техния контекст. Сдружение ОПУР, което отговаря за мониторинга и оценка на ефективността на проекта, събра обратната връзка и изготви документ, който ще бъде приложен към крайните продукти с подробна информация за всяка пилотна фаза.
Още снимки от събитието може да видите тук
.
Председателят на Сдружението закри конференцията като представи презентация на тема: Прекъсване на цикъла на травмата: Погледът на UPSDA към рехабилитацията в затворите и овластяването на уязвими младежки общности, която ще публикуваме в друга публикация, за да се запознаете с нея на български език.
На 13 ноември се проведе четвъртата и последна среща по транснационалния проект в артпространството Fabrica, което се намира в Керамикос, в центъра на Атина. На срещата разгледахме предстоящите задачи и определихме техните крайни срокове. Приключвайки срещата, споделихме идеи за по-нататъшно проектно предложение, тъй като по време на изпълнението на проекта TRUST възникнаха няколко нужди.