Прекъсване цикъла на травмата – Breaking the Cycle of Trauma

На финалната конференция по проект TRUST – Trauma-sensitive Working Model for Marginalised Youth  по програма „Еразъм+, представихме презентация на тема: Прекъсване на цикъла на травмата: Погледът на UPSDA към рехабилитацията в затворите и овластяването на уязвими младежки общности  (Breaking the Cycle of Trauma: UPSDA’s Insight to Rehabilitation in Prisons and Empowering Vulnerable Youth Communities)

Която по същество представлява преглед на българските пилотни проекти TRUST с акцент върху:

  • рехабилитацията и връзката между травмата и промяната в поведението, особено в затворите и социалните служби.
  • Подчертава аспектите на програмите, свързани с овластяването и изграждането на устойчивост, особено за уязвимите младежи.
  • някои сравнителни аспекти, като се обсъждат разликите и приликите между резултатите в младежката среда и в затворите.
  • с акцент върху мрежите за подкрепа от връстници, които играят ключова роля както в младежките, така и в затворническите програми.

Тази презентация обединява ключовите прозрения от програмите на UPSDA в Пловдив и Стара Загора, отразявайки различните резултати и предизвикателства, пред които са изправени във всяка среда, като същевременно ги свързва с по-широките тенденции в травма-информираната грижа по света.

Презентацията може да видите тук: UPSDA-Final Conference Trust-Athens

Програмите на UPSDA в Пловдив и Стара Загора предоставиха безценни познания за това как информираната за травмата грижа може да прекъсне цикъла на травмата, независимо дали тя се проявява при младежи в риск или при лишени от свобода лица. Като адресираме травмата в нейния корен и даваме на участниците инструменти за регулиране на емоциите и разбиране на поведението им, ние им предлагаме шанс да изградят живота си наново. Тези програми подчертават решаващата роля, която емоционалната регулация, подкрепата от връстници и самоосъзнаването играят за възстановяването от травмата – и в крайна сметка за рехабилитацията и овластяването.

На финала на презентацията си, председателят на Сдружението и ръководител на проекта TRUST, г-жа Емилия Крушков се обърна към специалистите, участници в конференцията с думите:

„В заключение нека не забравяме за огромното въздействие, което всеки от вас, като професионалист, може да окаже върху прекъсването на цикъла на травмата. Успехите на тези програми в Пловдив и Стара Загора ни показват, че като се справяме с травмата в нейните корени, ние не просто намаляваме рисковото поведение или насърчаваме емоционалната регулация; ние даваме възможност на хората да възвърнат живота си и да си представят по-светло бъдеще.

Всяко взаимодействие, всяка сесия, всяка ваша подкрепяща дума помага за изграждането на устойчивост у тези, които може да са се чувствали безсилни, самотни или неразбрани. Вашата работа не само променя отделни хора – тя укрепва общностите, отваря врати за втори шанс и полага основите на трайна промяна.

Продължавайки тази жизненоважна работа, знайте, че вашият ангажимент преобразява животи. Вие не само рехабилитирате и насочвате, но и вдъхвате надежда и възможности.

Благодарим ви за всеотдайността, състраданието и смелостта, които внасяте в това пътуване за надежда и изцеление.“

Екипът на проекта изказва специални благодарности към:

  • Николета Янева, Ръководител на ЦСРИ „Рада Киркович“ и фасилитатор по програмата
  • Мария Рангелова, Психолог в ЦСРИ и ко-водещ по програмата
  • Недялка Басамакова, инспектор СДВР в ЗО Верея, Затвор Стара Загора и фасилитатор по програмата
  • Мира Павлова Маринова, психолог в Затвор Стара Загора и ко-водещ, съдействащ по програмата
  • Мариета Цолова, ГДИН, Министерство на правосъдието за любезното съдействие по осъществяване на дейностите и разпространение на резултатите
  • Администрацията и служителите на Затвор Стара Загора, Затвор Враца и Затвор Пловдив, съдействащи ежедневно на служителите в сектора и при всяко наше посещение.
  • гл. инспектор Кирил Сивков – заместник-началник режимна и надзорно-охранителна дейност в Затвора Пловдив за дългогодишната му отдаденост за осъществяване на социални дейности и рехабилитация
  • Станимир Божков, Началник сектор СДВР, Затвора Пловдив за пилотното партньрско включване и отзивчивост
  • колегите от социалните услуги в гр. Пловдив
  • Консултанско бюро „Напредък“ 7  за дългосрочното партньорство и предоставения терен за реализация на част от дейностите
  • Служителите от Затвор Враца за участие в обучителен МОДУЛ 1 и 2 и опита за включване в пилотна фаза.
  • Служителите в сектор СДВР от Затвор Бургас за активната подкрепа и заявеното желание за продължение на дейностите по програмата. 

Желаем на всички специалисти, съдействали за случването на дейностите по проекта, както и тези, които тепърва ще се включват, вдъхновение и устойчивост на дейностите!